Outsourcing IT

Szanowni Państwo,

Czy wiecie, że serwer usług sieciowych, nawet w małej firmie mogą zdecydowanie zwiększyć wydajność pracy całego zespołu oraz znacząco zwiększyć bezpieczeństwo danych?

Dzisiejsze tempo rozwoju sprawia, że serwery nie muszą być stosowane tylko w wielkich korporacjach. Dzięki rewolucyjnemu systemowi operacyjnemu Linux nie trzeba kupować licencji dla każdego podłączonego do serwera stanowiska (licencja na ilość stanowisk). Linux jest udostępniany zupełnie za darmo i bez ograniczeń ilości korzystających z niego użytkowników. To właśnie dzięki tym cechom nasze rozwiązanie jest takie konkurencyjne. W naszym rozwiązaniu wystarczy legalny system operacyjny (Windows, Linux lub MacOS) na stanowisku użytkownika, by korzystać ze wszystkich dobrodziejstw serwera. Nasze rozwiązanie stanowi doskonałą alternatywę rozwiązań serwerowych Microsoft, które nie dość, że wymagają systemów na każdym komputerze, to dodatkowo wymagają opłaty, za każdego podłączonego do serwera użytkownika.

Nasze serwery mogą spełniać wiele funkcji: od funkcji routera o możliwościach bardzo drogich routerów firmy Cisco, przez funkcję firewall, po serwer wirtualnych sieci prywatnych (VPN). Ponadto mogą kontrolować które usługi i strony www są dostępne dla użytkowników. Jednakże na tym możliwości naszych serwerów się nie kończą. Dzięki wykorzystaniu systemu Linux mogą one spełniać praktycznie każdą funkcję, od prostego routera, po zaawansowany serwer pracy grupowej, z pocztą elektroniczną zewnętrzną i wewnętrzną, serwerem komunikatora firmowego, służącego do szybkiej komunikacji między użytkownikami bez wykorzystania telefonu.

Dodatkowo nasze serwery mogą udostępniać usługę NAS (Network-Attached Storage), która pozwala użytkownikom przechowywać ważne dane firmy na bezpiecznych dyskach sieciowych, co umożliwi archiwizację danych całej firmy na jednym nośniku. Pozwala to na sporą oszczędność czasu oraz nakładów finansowych na nośniki kopii zapasowych.

Najczęściej wykorzystywane moduły naszych serwerów:

  • ROUTER – czyli serwer udostępniający internet; jedno łącze internetowe udostępniane wielu użytkownikom w sieci.
  • FIREWALL – Moduł filtrujący dane pobierane przez użytkowników. Pozwala na kontrolowanie usług (na przykład Strony Internetowe, Gadu-Gadu, Poczta elektroniczna, FTP, Programy P2P, szyfrowane strony internetowe, radia internetowe), do których każdy użytkownik w sieci ma dostęp. Firewall stanowi podstawę bezpieczeństwa.
  • VPN (Virtual Private Network) – Moduł wirtualnych sieci prywatnych, pozwalający połączyć ze sobą oddalone od siebie oddziały firmy w jedną sieć LAN z użyciem łącz internetowych.
  • NAS (Network-Attached Storage) – Moduł udostępniający przestrzeń dyskową serwera użytkownikom sieci jako dyski sieciowe w ich komputerach. Umożliwia archiwizację danych, dzięki czemu możliwości pracy grupowej oraz wymiany plików między pracownikami firmy są wręcz nieograniczone.
  • POCZTA E-MAIL (Poczta elektroniczna) – Moduł serwera, umożliwiający wymianę listów elektronicznych zarówno wewnątrz, jak i poza firmową siecią lokalną. Moduł znacznie usprawnia działania firmy, pozwalając na szybką komunikację pracowników, co usprawnia trafność podejmowanych decyzji.
  • QoS (Quality of Services) – Moduł umożliwiający nadawanie poszczególnych priorytetów usługom wykorzystującym łącze internetowe, dzięki czemu nie ma obawy, że jeden użytkownik wysyłając bardzo dużą wiadomości E-Mail sparaliżuje prace firmy poprzez przejęcie całego dostępnego pasma internetowego. Moduł ten pozwala także podzielić łącze internetowe dla poszczególnych użytkowników, nadając im limit maksymalnie wykorzystywanego pasma internetowego.
  • SERWER WWW – Moduł umożliwiający utrzymywanie własnej strony internetowej na serwerze firmy, co eliminuje opłaty za usługi hostingowe. Pozwala on na rozszerzenie funkcjonalności serwera i instalację modułów dodatkowych, zapewniając ponadto możliwość udostępniania na witrynie internetowej funkcji, których nie można byłoby udostępniać na serwerach hostingowych.
  • SERWER IM – (Instant Messages) jest to moduł komunikacji wewnątrz firmy przy pomocy komunikatora podobnego do popularnego Gadu-Gadu. Moduł ten jednakże nie pozwala pracownikom na rozmowy z ludźmi spoza firmy. Wykorzystywanie Serwera IM umożliwia nam zatem błyskawiczną komunikację użytkowników wewnątrz sieci, bez obawy iż czas w pracy będą spędzać na rozmowach prywatnych.
  • TRAFFIC LOG – Moduł umożliwiający zapisywanie kiedy (z dokładnością do 1 sekundy) użytkownicy korzystali z poszczególnych usług internetowych, oraz z jakimi stronami WWW się łączyli. Traffic Log pozwala nam na sprawdzenie czy pracownicy wykorzystują efektywnie czas spędzany w pracy.
  • SERWER FTP – Moduł umożliwiający wymianę plików z kontrahentami poza siecią wewnętrzną. Pozwala on także na przechowywanie danych wewnętrznych firmy.
  • PRINT SERVER – Moduł udostępniający jedną drukarkę wszystkim pracownikom firmy. Umożliwia również udostępnianie drukarki określonej grupie użytkowników, dzięki zabezpieczeniu dostępu do drukarki sieciowej hasłem.
  • DRUKARKA PLIKÓW PDF – Jest to wirtualna drukarka uwalniająca firmę od potrzeby kupowania drogiego oprogramowania Acrobat do stworzenia dokumentów pdf. Jej użytkowanie polega na wysłaniu dokumentu do wydruku na sieciowej drukarce PDF, po czym pobraniu gotowego pliku PDF z serwera NAS (usługi powiązane). Jest to nie tylko oszczędne, ale i wygodne rozwiązanie.