Spawanie światłowodów

Spawanie ŚwiatłowodówSpawanie Światłowodów

Jesteśmy firmą świadczącą usługi z zakresu spawania światłowodów oraz budowy sieci światłowodowych. Nasze usługi kierujemy do firm, instytucji i klientów indywidualnych na terenie Śląska, oraz całego kraju. Dysponujemy wysokiej klasy sprzętem renomowanych marek (m.in. Fujikura i Yokogawa) oraz doświadczeniem, które pozwalają nam zapewnić najwyższą jakość usług.

Oferowane przez nas usługi:

 • Budowa sieci FTTH (sieć deweloperska)
 • Instalacja sieci światłowodowych dla monitoringu i domofonów
 • Zakładanie nowych muf, jak i spawanie w już istniejących
 • Lokalizowanie oraz usuwanie usterek sieci światłowodowych
 • Instalacja wszelkiego rodzaju paneli, serwerowni oraz szaf
 • Pomiary optyczne sieci światłowodowych

 

Wycena indywidualna, koszt spawu przy większych zleceniach od 12 zł za sztukę.

 

Pomiary optyczne

Pomiary optyczne wykonywane są reflektometrem optycznym Yokogawa AQ7280
W ramach usług pomiarowych realizujemy:

 • Badanie tłumienności w zakresie fali 1310/1550/1625 nm
 • Pomiary na sieciach aktywnych i nieaktywnych w sieci PON/FTTH i detekcja uszkodzeń
 • Pomiar aktywnych linii
 • Lokalizacja uszkodzeń
 • Generujemy protokoły pomiarowe z każdego pomiaru w wersji elektronicznej lub papierowej

Wykonujemy spawanie światłowodów, wielomodowych i jednomodowych, zarówno w nowych instalacjach jak i naprawy istniejących. Możemy wykonać instalację światłowodową i pomiar w nietypowym miejscu i czasie.

Generalne wykonawstwo i podwykonawstwoSpawanie Światłowodów

Przyjmujemy zlecenia na spawanie światłowodów, również dla niewielkiej ilości włókien, i w nietypowych lokalizacjach, podejmujemy się również podwykonawstwa.

 

Wykwalifikowany zespół techników, inż.  z wieloletnim doświadczeniem i certyfikatami wykona dla Państwa usługi na najwyższym poziomie. Pomagamy przy budowie sieci począwszy od ich projektowania, dostarczania materiałów potrzebnych do budowy systemu, spawania światłowodów, aż po wybudowanie zaprojektowanego rozwiązania.

Zapraszamy do zapoznania się z  zakresem naszych usług, z rodzajem sprzętu jakim zrealizujemy dla Państwa zadania i  z naszym portfolio.

Wykonamy dla Państwa spawanie światłowodów i pomiary:

 • Spawy światłowodów jednomodowych;Spawanie Światłowodów
 • Spawy światłowodów wielomodowych;
 • Certyfikowane pomiary reflektometrem kabli jednomodowych;
 • Certyfikowane pomiary reflektometrem kabli wielomodowych;
 • Dostarczamy dokumentację pomiarową powykonawczą;
 • Posiadamy dostęp do całego sprzętu i osprzętu jak i okablowania światłowodowego;

Spawanie Światłowodów w różnych miejscach:

Posiadamy doświadczenie w realizacji projektów na nowo budowanych budynkach deweloperskich, wykonujemy spawy w szafach teletechnicznych i mieszkaniach. Opracowujemy dokumentację pomiarową na podstawie pomiarów z reflektometr-a. Realizujemy też projekty sieci FTTH, FTTB, GPON.  Naprawiamy lub modernizujemy już istniejące sieci.

Spawanie w kanalizacji, w budynkach, na słupach, w piwnicach, na dachach, w szafach, w przełącznicach, spawy dla potrzeb dużych sieci GPON, przyłącza dla firm, spawanie dla operatorów ISP i sieci kablowych.

Każde zadanie spawania światłowodów wymaga indywidualnego podejścia do tematu. Nasze doświadczenie i sprzęt jest gwarancją jakości wykonania zlecenia.

Spawanie ŚwiatłowodówCennik usług

 Pomiary

Na wszystkie prace wystawiamy fakturę VAT oraz gwarancję.

Uwagi

Proponowane ceny są cenami netto. Przy pracach o zwiększonym stopniu trudności: np. ze zwyżki, na zewnątrz, w weekendy i w nocy, ceny są każdorazowo ustalane odrębnie. Ceny do negocjacji.
Minimalna wartośc usługi bez dojazdu wynosi 100 zł, dopłata za pracę w pomieszczeniach użytkowanych 2 zł/pomiar.
Inne prace instalacyjno pomiarowe [za roboczogodzinę] – 60zł

 

Teoria – Spawarka światłowodowa – (ang. fusion splicer) – urządzenie służące do łączenia włókien kabla światłowodowego poprzez zgrzanie specjalnie przygotowanych końcówek w łuku elektrycznym. Łuk elektryczny pozwala na wstępne wygrzanie włókien, wykonanie spawu i końcowe wygrzanie spawu celem eliminacji naprężeń. Zespawane włókna chroni się termokurczliwymi osłonkami a całość połączenia umieszcza w mufie światłowodowej lub odpowiedniej przełącznicy światłowodowej.

Spawarki starego typu są wyposażone w okular i dwa obiektywy, które pozwalają na ręczne wyjustowanie (ustawienie) włókien we wszystkich płaszczyznach. Nowoczesne spawarki przeprowadzają justowanie automatycznie, zaś obraz z kamery jest dostępny na wbudowanym monitorze.

Typowe spawarki wprowadzają tłumienie do toru transmisyjnego rzędu 0.1-0.3 dB (często możliwy jest szacunek tłumienności przez wbudowane w spawarkę urządzenie).

Kabel światłowodowy (ang. Optical fiber cable) – kabel zawierający jedno lub więcej włókien szklanych prowadzących impulsy światła.

W telekomunikacji wykorzystuje się zwykle światło podczerwone. Kable utworzone z włókien szklanych są odporne na zakłócenia elektromagnetyczne i mają dużą przepustowość. Przy ich użyciu można osiągać szybkości przesyłania do 100 Gb/s (ok. 12,5 GB/s); najszybsze systemy światłowodowe mogą prowadzić sygnał rzędu kilku Tb/s. Kłopot konstrukcyjny sprawia tylko stosunkowo duży promień zgięcia światłowodu. Musi wynosić on kilka centymetrów, aby było możliwe właściwe wewnętrzne odbijanie i rozchodzenie się światła, a samo włókno nie uległo uszkodzeniu.

Włókno światłowodowe jest z reguły pokryte warstwą polimeru. Jest to tak zwane pokrycie pierwotne, zabezpieczające włókno przed wpływem otoczenia. Włókno z pokryciem pierwotnym może być chronione przez kolejne warstwy. Utworzona w ten sposób konstrukcja nosi nazwę kabla światłowodowego.

Obcinarka służy do precyzyjnego przycinania światłowodów, np. przed ich spawaniem. Ze względu na kruchość włókien światłowodowych ze szkła kwarcowego nie można ich ciąć w zwykły sposób. Obcinarka wykonuje za pomocą ostrego nożyka rysę na włóknie, które jest jednocześnie rozciągane wzdłuż osi. Powoduje to precyzyjne pęknięcie światłowodu